MENU

NAJčITANEJSIE

1 Recepty

Bez múky a cukru! Zdravý banánový chlieb len z piatich ingrediencií

2 Móda | Sex & vztahy

11 dôkazov, že sa do vás zamiloval a myslí to vážne

3 Sex & vztahy

Prvý sex a strata panenstva: Kedy je ten správny čas?

4 Recepty

Zdravé lievance zo špaldovej múky

Predmenštruačný syndróm: 8 trikov, ako ho prekonať

Predmenštruačný syndróm: 8 trikov, ako ho prekonať

Zaujímavosti Zdravie

Menštruácia a všetko s ňou spojené je neodmysliteľnou súčasťou života každej ženy. Nie všetky ale majú to šťastie, že dni pred jej nástupom a počas jej priebehu prežívajú bez väčších komplikácií. Naučiť sa zvládať hormóny je výzvou pre každú ženu.

Predmenštruačný syndróm môže mať rôzne príznaky a rôzne stupne intenzity. Patria medzi ne napríklad bolestivé prsníky, abnormálna chuť do jedla, nervozita, bolesti a kŕče v podbrušku, migrény… Ženy sa už veky vekov snažia hľadať spôsoby, ako sa vyrovnať s týmto komplikovaným obdobím a svoje skúsenosti si radi medzi sebou vymieňajú. Medzi ne patrí aj týchto osem jednoduchých rád.

1 Zhlboka dýchajte

Keď ste v strese alebo žijete v rýchlom životnom tempe, s veľkou pravdepodobnosťou je vaše dýchanie slabé a nedostatočné. Ak je to naozaj tak, musíte si vo svojom nabitom pracovnom programe nájsť čas na pravidelné dýchacie chvíľky, ktoré sú obzvlášť dôležité v čase pred a počas menštruácie. Pretože hlboké nádychy a pomalé výdychy pomáhajú vášmu brušku, aby sa uvoľnilo a nebolo v kŕči.

Predmenštruačný syndróm
Foto: pixabay.com

2 Hýbte sa

Ako často počujete, že musíte cvičiť, že cvičenie je zdravé a pomáha udržiavať telo v kondícii? Žiaľ, je to pravda, pohyb a cvičenie sú naozaj vynikajúcou pomocou na predmenštruačný syndróm. Pohyb podporuje krvný obeh a prúdenie energie. Naopak stagnujúca energia podporuje tvorbu chorôb. Ak máte problém motivovať sa k cvičeniu z vlastnej vôle, skúste sa spojiť s priateľkou a spoločne si užiť pohyb aj babské klebetenie.

3 Doprajte si dostatok svetla

Choďte von na slnko a oddajte sa sile jeho svetla. Ideálne je vychutnať si slnečné lúče pred desiatou dopoludnia alebo po druhej popoludní, keď slnko nie je v špičke, čo by mohlo vášmu organizmu ublížiť. Vedeckými štúdiami bolo preukázané, že slnko pomáha harmonizovať hormóny v ženskom tele, a tak prekonať PMS.

4 Doplňte telu, čo potrebuje

Poznáte Vitex agnus castus?  Je to vynikajúca rastlinka, ktorej výťažok sa používa pri liečbe predmenštruačného syndrómu alebo bolestivej menštruácie. U nás je dostupný pod názvom Agnucaston vo forme tabletiek alebo kvapiek. Jeho účinok spočíva najmä v znížení hladiny prolaktínu. Užívanie je potrebné konzultovať s lekárom.

5 Jedzte čisto a zeleno

Zdravá a vyvážená strava je alfou a omegou bezproblémovejšieho fungovania organizmu. A to platí aj pri zvládaní PMS. Zaraďte v tomto období do svojho jedálneho lístka veľa tmavej listovej zeleniny, celé zrná, ovocie, zdravé tuky a oleje. A naopak snažte sa obmedziť konzumáciu bielych potravín ako biely cukor, biela múka a tiež mliečne výrobky. Dôležitý je aj dostatočný pitný režim, najlepšie v podobe čistej vody.

6 Sledujte svoj cyklus a majte v ňom prehľad

Pamätajte si svoj cyklus, je to dôležitá súčasť zdravého života, pretože musíte svojmu telu a nálade umožniť fungovať v rámci ich prírodného kolobehu. Platí, že oddychuje sa v noci, aktívny je človek počas dňa a tiež, že počas menštruácie treba odpočívať a aktívny život viesť mimo tohto obdobia. Neznalosť narábania so svojou energiou je priama cesta k vyhoreniu. Rešpektujte svoje telo a pomáhajte sama sebe.

7 Vyjadrite sa

Viete, že počas predmenštruačného syndrómu je vaša osobnosť omnoho kreatívnejšia? Nechajte ju teda vyplávať na povrch. Je jedno, akým spôsobom – či maľovaním, majstrovaním, písaním… Spomeňte si na všetko, čo milujete a nechajte to hovoriť za vás.

8 Skúste jogu

Joga je považovaná za cvičenie, ktoré by malo oslobodzovať dušu od hmoty, teda aby sa duša priviedla do stavu čistého vedomia. Joga pomáha normalizovať hormóny v ženskom tele, ako aj celkové zdravie ženy. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako prekonávať predmenštruačný syndróm, ktorý vie ženy poriadne potrápiť.

Foto: pixabay.com

Komentáre

Top