MENU

NAJčITANEJSIE

1 Recepty

Bez múky a cukru! Zdravý banánový chlieb len z piatich ingrediencií

2 Móda | Sex & vztahy

11 dôkazov, že sa do vás zamiloval a myslí to vážne

3 Sex & vztahy

Prvý sex a strata panenstva: Kedy je ten správny čas?

4 Recepty

Zdravé lievance zo špaldovej múky

Prečo býva rakva vystlaná živočíšnymi produktmi? Stravovanie vegánov

Prečo býva rakva vystlaná živočíšnymi produktmi? Stravovanie vegánov

Recepty Zaujímavosti Zdravie

Existuje mnoho názorov na to, čo je zdravé a čo nie. Podľa čoho označíte tvrdenie za pravdivé? Naletíte lacným argumentom, pretože je to tak pohodlné? Alebo sa skúsite o probléme viac dozvedieť a pôjdete za svojim rozumom (a srdcom)?

O živočíšnych produktoch kolujú nespočetné fakty, no hlavne fámy. Od malička nás učia, aké je pre nás mlieko zdravé, pani doktorka nám ho odporučila na kosti, v telke vidíme, ako ho pije úspešný kulturista – tak na tom teda asi niečo bude. Alebo nie?

Do úvahy treba brať hneď niekoľko faktorov.

V minulosti sme niektoré veci, ako napríklad 10-cenimetrovú anténu k telefónu, písací stroj či mäso, z rôznych dôvodov potrebovali. Dnes už to tak nie je.

Živočíšny priemysel je veľmi vplyvný, preto využíva všetky spôsoby, ako nás prinútiť kupovať jeho produkty. Na to, aby vám niekto, kto sa vyzná, klamal o tom, čo je zdravé, stačí iba nenápadné podanie rúk. A tak to funguje v zdravotníctve, v školstve i v médiách. Ľudia neradi priznajú, že ten steak nie je až taký dobrý, ako sa zdá.

Ako to teda je?

V skutočnosti živočíšne produkty nášmu telu oveľa viac škodia ako prospievajú, tvrdia vegáni aj niektorí lekári.

Mäso

Je hlavnou príčinou srdcového infarktu, niektorých druhov rakoviny, cukrovky či iných civilizačných chorôb (práve z tohto dôvodu je napríklad Bill Clinton, bývalý prezident USA, vegánom). Taktiež v modernom rozmere konzumácie znižuje životnosť a buduje v nás rezistentnosť voči antibiotikám.

Navyše poznáme veľa fyziologických dôkazov o tom, že človek je prirodzene bylinožravec (dĺžka čriev, zuby – očné zuby majú aj bylinožravce, pohyby sánky…). To, že sme si zvykli jesť mäso, neznamená, že nám neškodí a že nehnije v našej pridlhej tráviacej sústave.

Mlieko

Kravské mlieko je tekutina, ktorá má v čo najkratšom čase urobiť z malého teliatka veľkú kravu a obsahuje všetky látky a hormóny na to potrebné. Presne taký vplyv má aj na človeka.

No pitie mlieka nespôsobuje iba nezdravé priberanie, ale aj širokú škálu ochorení. Napriek tomu, že sa hovorí, že mlieko slúži ako prevencia proti osteoporóze, jednej z najrozšírenejších chorôb kostí, najnovšie štúdie dokazujú, že ju naopak spôsobuje. Taktiež zapríčiňuje niektoré druhy rakoviny. Keďže obsahuje veľa hnisu, jeho pitie je predpokladom akné aj v dospelosti.

Človek je jediný tvor na Zemi, ktorý pije materské mlieko iného druhu. Samozrejme, že to nie je prirodzené. Aha, tak preto tá laktózová intolerancia a alergie… Mačacie mlieko je pre mačiatka. Psie mlieko je pre šteniatka. A kravské mlieko je pre ľudí? Nie. Je pre teliatka.

Vajcia

Cholesterol. Jedno vajce ho obsahuje ešte viac ako taký poriadny burger z „mekáču“. Živočíšne produkty sú vo všeobecnosti jeho výrazným zdrojom, vajce však víťazí. Je bohatšie na cholesterol než mastné mäso, syry, ryby, fast foodové jedlá alebo čokoľvek iné. Cholesterol upcháva naše cievy, čo vedie k vysokému tlaku až k smrti.

Podľa štúdie z kanadskej Western University vajcia skracujú dĺžku života viac ako cigarety. A ani salmonelóza nie je nič príjemné. Na Slovensku sa ročne eviduje už vyše 20 000 prípadov nakazenia.

Ale čo vitamíny?

To, že tieto produkty obsahujú aj látky, ktoré naše telo potrebuje, je pravda. Všetky však nájdeme aj v rastlinnej strave. Mäso nie je nevyhnutné pre bielkoviny – napríklad v 100 gramoch fazule je ich toľko, koľko v 100 gramoch mäsa. Podobne to funguje aj so všetkými ostatnými výživovými látkami. Dokonca aj veľa body builderov prešlo na vegánstvo – takže áno, dá sa to.

Ja sa naozaj neviem vzdať všetkých tých mäsitých jedál a sladkých pochúťok!

Veď ani nemusíš! Všetky tieto dobroty sa dajú navariť vegánsky, oveľa zdravšie a často aj oveľa chutnejšie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké dobroty vlastne vegáni jedia, sledujte web idealna.sk a sériu článkov o vegánstve! Dozviete sa ešte viac o tom, ako živočíšne produkty ohrozujú naše životy.

Trailer na skvelý dokument hovoriaci o vplyve živočíšnych produktov na naše zdravie:

Alebo pútavá prednáška o tom, ako sa dá predísť pätnástim zo šestnástich najčastejších príčin smrti vegánstvom :

 

Foto: idealna.sk,
Poznámka: autorka textu je praktizujúca vegánka

Komentáre

Top