MENU

NAJčITANEJSIE

1 Recepty

Bez múky a cukru! Zdravý banánový chlieb len z piatich ingrediencií

2 Móda | Sex & vztahy

11 dôkazov, že sa do vás zamiloval a myslí to vážne

3 Sex & vztahy

Prvý sex a strata panenstva: Kedy je ten správny čas?

4 Recepty

Zdravé lievance zo špaldovej múky

Klamete? Ste úprimná? Je nemožné hovoriť stále pravdu

Klamete? Ste úprimná? Je nemožné hovoriť stále pravdu
Foto: pixabay.com

Zaujímavosti

Ste úprimnou osobou? Vážne sa opýtajte seba samej: ste úprimná osoba? Ale počkajte so svojou odpoveďou, predtým ako si toto prečítate.

Teraz sa seba spýtajte: Klamete niekedy?

Stavím sa, že by ste povedali, že ste úprimná. Ale taktiež by som sa stavila, že niekedy klamete. Takže ste úprimná… Až na vtedy, keď nie ste.

A teraz skutočná otázka: môže byt niekto označovaný za úprimnú osobu, ak niekedy klame?

KEĎ KLAMANIE JE SPRÁVNA VEC

Doslova vás počujem: “Isteže vravím pravdu! Je nemožné hovoriť stále pravdu a ja som úprimná väčšinu môjho času.“

Toto zdôvodnenie má celkom zmysel. Nakoniec, sú situácie kedy klamstvo je viac ako nutné.

Zoberme si klasický morálny príklad. Vrah so sekerou sa zjaví na prahu vašich dverí a hľadá vašu spolubývajúcu. Viete, že vaša spolubývajúca je na poschodí. Ak ju vrah so sekerou nájde,tak je po nej. A tak vrah hovorí,” mohla by si mi prosím ťa pekne povedať, či je tvoja spolubývajúca doma?” mali by ste mu povedať pravdu?

Nie. Isteže zaklamete. Predsa musíte, nie?

Zlá odpoveď.

Nemusíte klamať. Mohli ste pokojne povedať, “tadiaľto, je na poschodí!” s vašou kamarátkou by to síce nedopadlo dobre, ale aspoň vy by ste si mohli povedať, že ste neklamali.

Podľa mňa je správne ak v takomto prípade zaklameme, ale týmto som chcela poukázať na to, že nikdy nemusíte klamať. Vždy máte na výber. Máte úplnú voľnosť ohľadom vašich rozhodnutí, aj keď sa vám nepáči výsledok.

Otázku, ktorú by ste sa mali seba spýtať nie je: „ Mám na výber?“ (vždy máte), ale otázku „ Stojí mi za to toto klamstvo?“

Vrah so sekerou a vaša spolubývajúca, ktorej život vysí na vlásku?

Stojí.

Ale čo tak klamstvo, ktoré ste povedali svojmu šéfovi  ohľadom toho prečo ste neboli deň v práci? Alebo kamarátovi, že ste už na ceste, aj keď ste doma a idete ešte len do sprchy? Alebo priateľovi, ktorý by sa nahneval, ak by zistil , že ste boli s kamarátkami vonku na párty a flirtovali s inými chlapmi?

Toto sú klamstvá, ktoré hovoria denno denne vraj úprimný ľudia.

Prečo klameme?

Vrahovia so sekerou vám nebúchajú na dvere, takže sa stavím, že klamaním práve nezachraňujete žiadne životy.

Ak nemusíte klamať, tak potom prečo?

Klameme, pretože je to pre nás pohodlné a vďaka tomu sme vo výhode:

 • Vďaka klamaniu šéfovi, vás nevyhodia z práce
 • Klamaním svojmu priateľovi si ušetríte prednášky
 • Klamaním svojej kamarátke ohľadom meškania, vás ušetrí oprávneného obvinenia

Hovoríme si, že ak povedaním  nevinného klamstva chránime druhých. Ale 99% kedy klameme, čerpáme benefity z toho že sme naviedli iných ľudí na niečo, čo nie je pravda.

Takže prestaňme predstierať, že MUSÍME klamať. Klameme preto, lebo z toho prosperujeme.

Avšak, prečo by sme mali byť úprimný?

 1. Úprimnosť spôsobí menej bolesti počas dlhšieho časového úseku

Zobudíte sa s 5 milonmi eur a je jasné, že sa potešíte.

Ale ak ste išli do postele s 10 miliónmi eur a zobudíte sa s 5 miliónmi, potom už budete naštvaná.

A prečo vlastne? Lebo realita sa nezhodovala s vašimi očakávaniami. Zapamätajte si: podmienky nerozčúlia človeka, ale prehnané očakávania áno. (celkom pekne je to zosumarizované vo videu z 500 dní so Summer)

Nie sú to len veci, ktoré robia človeka smutným alebo šťastným. Je to priepasť medzi vecami, ktoré robíte a ktoré od vás ľudia očakávajú. Nie je to úprimnosť, ktorá spôsobuje bolesť. Bolesť je spôsobená priepasťou, ktorú ste si sami vytvorili medzi očakávaniami a realitou.

Opakujem: nie ste to vy kto rozruší ľudí, ak im poviete pravdu. Ľudí rozrušíte, ak im najprv budete klamať a potom moment kedy sa dozvedia pravdu, je len dlh, kedy pykáte za svoje klamstvo.

Ľudia si spájajú úprimnosť s bolesťou, lebo je to moment, kedy vyložíte karty na stôl a spôsobít bolesť.

 1. Úprimnosť je pilierom sebavedomia

Vaše sebavedomie sa odráža na vzťahu, ktorý máte samy so sebou. Sú to pocity, ktoré prechovávate k osobe, ktorou ste sa stali. A je nevyhnutnou podmienkou na skutočné šťastie.

Zamyslite sa: ak nežijete, tak ako by ste chceli, ako sa potom môžete dobre cítiť? Zaručene môžete okúsiť šťastie. Ale ako môžete byť skutočne šťastnou, ak sa nerešpektujete?

Ak si myslíte, že klamanie je zlé a aj napriek tomu naďalej klamete, vaše sebavedomie klesá. Aj keď si vymyslíte výhovorku, ktorou by ste ospravedlnili svoje správanie, vaše sebavedomie TO VIE.  Že ste KLAMÁRKA. Aj keď na to nikto iný nepríde, nemôžete to zamlčať sama pred sebou.

Môžete sa snažiť. Môžete sa ospravedlňovať, zracionalizovať vaše činy. Aj tak nakoniec viete, že sa len snažíte oklamať aj samú seba.

 1. Úprimnosť vás núti si lepšie počínať

Pár týždňov dozadu, som sa spojil s mojim kamarátom Chrisom, ktorý je skvelým fitness trénerom, aby mi poradil. Chris prišiel s detailným plánom, ktorý zahŕňal deň po dni, jedlo po jedle a všetky cvičenia programu. Bolo to prispôsobené mojej diéte, cvičeniu a mojím fitness cieľom.

A nebola to žiadna sranda.

Zvažovala som, že s tým prestanem, že sa na to vykašlem.

Ale to by so musela povedať Chrisovi pravý dôvod, ktorý bol ten, že to bolo pre mňa priťažké a ľahko som sa chcela vzdať.

Namiesto toho som sa snažila. Prešla som jedným týždňom a potom druhým a pomaly to bolo všetko jednoduchšie.

A teraz som na tom závislá: na tom pocitu, že sa zlepšujem. A to vďaka tomu, že som musela byť úprimná a tým som bola nútená zvládnuť ťažšiu ale správnu vec. Môj život sa vďaka tom zlepšil.

Predstavte si, ak by ste mali povedať ohľadom niektorých vecí pravdu, koľko zlých zvykov by ste teraz nemali? Ktoré dobré zvyky by ste si osvojili? Ktorým ľudom by ste sa odcudzili a koľko nových skvelých ľudí by ste spoznali?

Veci by sa časom prispôsobili a život by sa zlepšil, ak by ste si upratali svoje dlhy z klamania.

 1. OPAČNÁ SITUÁCIA: úprimnosť je to čo chcete

Mravnosť je už ťažšou témou, ale nekomplikujme si to:

 • Mal by vám niekto klamať o tom, kde bol?
 • Mali by vám vaši zamestnanci klamať o tom, prečo prišli neskoro?
 • Mal by vám váš priateľ klamať a povedať vám, že ste obľúbená, keď vaša skupinka kamarátov vás ohovára poza chrbát?

NIE. Pretože, vy chcete počuť pravdu. Chcete pustiť k vode vášho priateľa, ktorý vás podvádza, napomenúť svojich zamestnancov a chcete vedieť, či vaši priatelia vás potajomky ohovárajú za vašim chrbtom.

Hovorí sa, ako sa niekto správa k vám, tak aj vy k nemu. Tak rešpektujte iných, tak ako by ste chceli, aby oni rešpektovali vás. Nemanipulujte nimi. Povedzte im pravdu  a dovoľte im urobiť správne rozhodnutia.

AKO ZAČAŤ BYŤ ÚPRIMNOU UŽ DNES

 1. Prestaňte hovoriť malé klamstvá

Presne tak. Ďalších 7 dní sa snažte nepovedať ani jedno malé klamstvo.

 • Nepošlite kamarátke smsku „už som na ceste“, ak nestíhate a ešte sa len obliekate
 • Nepovedzte bezdomovcovi „prepáčte, ale nemám drobné“, keď v skutočnosti mu nechcete nič dať. Je to kruté,ale je to tak.
 • Nepovedzte „nestíham prísť“, ak v skutočnosti nechcete ísť von

Ak to nie je pravda, nepovedzte to!

Avšak, ako sa vyhnete tomu, aby ste niekomu ublížili? Naučíte sa správne používať slová. Ak vašej kamarátke nesedia tie šaty, namiesto toho, aby ste klamali a povedali „vyzeráš v nich úžasne!“ alebo neklamali a povedali „preboha, veď sú otrasné“, poviete uhladenejšiu verziu a to „ tie druhé ti viacej pristanú, viac v nich vynikne tvoj pás ako v týchto“. Naučte sa vyberať tie správne slová, tak aby ste nikomu neublížili, či už je to veľmi dobrá kamarátka, ktorá by to pochopila alebo nie.

 1. Eliminujte klamstvá zo slušnosti

Raz som sa rozprávala s mamou mojej veľmi dobrej priateľky, ktorá je jedna úžasná pani. Hovorila mi príbeh o svojej skúsenosti s médiom (spiritualistkou). Očividne jej kaderníčka (médium) dala vážne informácie chlapovi, ktorý vďaka nim zachránil život svojej dcére.

Nemala som šajnu, či hovorila pravdu alebo nie, ale vedela som, že ja v takéto veci neverím.  Kedže to bol rozhovor len medzi nami dvoma, chcela vedieť, čo si o tom myslím. Nemohla som jej predsa povedať len tak na rovinu, že je to hlúposť.

Tak so jej povedala: „Pre mňa to znie, že je to príliš dobré na to, aby to bola pravda. Neverím v nadpozemské, a preto netuším, či tá kaderníčka má takú moc. Ale je to skvelý príbeh.“ Čo aj bol.

 1. Zmeňte svoj život, tým, že odtránite veľké klamstvá

Ugh. Toto je najťažšie z toho všetkého. Tieto klamstvá tvoria základ pre niektoré z našich dôležitých vzťahov a tým, že by sme vyšli s pravdou najavo, by to mohlo mať vážne následky.

 • Možno si vaši rodičia myslia, že ste veriaca a v skutočnosti nie ste
 • Možno si vači priatelia myslia, že máte radi ak si vás doberajú, keď v skutočnosti ste len vďaka tomu smutná
 • Možno si váš šéf myslí,že ste vhodná pre manažment, aj keď v skutočnosti plánujete zdrhnúť z tamaď čo najskôr
 • Možno ste podviedli svojho partnera a nevie o tom

Vo všetkých týchto prípadoch, by povedanie pravdy mohlo zničiť váš vzťah. Ale je lepšie ak to počujú od vás a nie od niekoho iného.

VIEM, že toto bol dlhý článok a tak si vážim, že ste so mnou zostali až do jeho konca.

Nezáleží na tom, či ste väčšinu času úprimná. Väčšinou to je príliš jednoduché.

Naša bezúhonnosť je skúšaná až na svojej hranici, kedy to môže zabolieť. Všetky tie momenty kedy „nemôžete“ povedať pravdu. Váš šéf by vás vyhodil, váš priateľ by sa nahneval alebo vám dal kopačky alebo rodina by sa vás mohla zriecť. To sú momenty, kedy sa rozhodnete, akou osobou chcete byť.

Ako pri mnohých veciach v našich životoch máte možnosť sa rozhodnúť medzi tým ľahkým a správnym hoci ťažším rozhodnutím.

Tak, čo to bude?

Komentáre

Top

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Informácie

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close