MENU

NAJčITANEJSIE

1 Recepty

Bez múky a cukru! Zdravý banánový chlieb len z piatich ingrediencií

2 Móda | Sex & vztahy

11 dôkazov, že sa do vás zamiloval a myslí to vážne

3 Sex & vztahy

Prvý sex a strata panenstva: Kedy je ten správny čas?

4 Recepty

Zdravé lievance zo špaldovej múky

Hudba ovplyvňuje ľudský mozog: Toto je šesť pozitívnych účinkov

Hudba ovplyvňuje ľudský mozog: Toto je šesť pozitívnych účinkov

Zaujímavosti Zdravie

Hudba je liek pre telo i dušu. Je dôležitou súčasťou všetkých kultúr na zemi a jej vplyv na ľudský život je veľmi obrovský. Hudba nielenže dokáže človeka roztancovať, ale pomáha napríklad znižovať stres, zvyšovať fyzickú výdrž či zmierňovať bolesť.

Podľa odborníkov je počúvanie hudby jednou z mála činností, ktoré dokážu zapojiť do činnosti celý mozog. Ak však chcete využívať výhody hudby plnohodnotne, musíte vedieť, ako ju počúvať.

Hudba znižuje stres a pomáha relaxovať

Počúvanie pomalej pokojnej klasickej hudby preukázateľne znižuje stres. Veľkou výhodou hudby je, že človek môže pri nej vykonávať aj iné činnosti, čiže relaxovať a zároveň aj lúštiť krížovku. A ako pomáha hudba znižovať stres? Hudba napríklad môže pomôcť uvoľniť napäté svaly po stresujúcom ťažkom dni. Taktiež znižuje negatívne emócie,  napríklad počúvanie veselej a „chytľavej“ hudby pomáha myslieť pozitívne. Niektoré výskumy dokonca hovoria, že hudba pomáha znižovať množstvo kortizolu, čiže hormónu, ktorý ľudské telo produkuje v stresových stavoch.

Hudba pomáha prekonávať bolesť

„Muzikoterapia“ je vo svete medicíny čoraz väčším pomocníkom. Jej pozitívny účinok pri zmierňovaní niektorých druhov bolestí je naozaj neuveriteľný. Konkrétnejšie sa hudba používa pri pooperačných stavoch, pri chronickej bolesti či pri znižovaní pocitu úzkosti. Jej pozitívny účinok spočíva napríklad v tom, že spomaľuje tep i dýchanie a tiež spôsobuje, že telo uvoľňuje endorfíny, ktoré potláčajú bolesť a okrem toho pomáha pacientovi nadobudnúť pocit kontroly nad bolesťou.

Ovplyvňuje, ako vnímate neutrálne tváre

Každý z vlastnej skúsenosti vie, že pocity pri počúvaní veselej alebo smutnej hudby sú rozdielne. Ale určite ste sa nikdy hlbšie nezamysleli nad tým, že pri rôznej hudbe, je vnímanie neutrálnych výrazov ľudských tvári rozdielne. Áno, je to tak. Aj krátke úryvky z piesní dokážu ovplyvniť to ako si vysvetlíte výraz ľudí, ktorých bezprostredne stretnete. Pri počúvaní veselej hudby je toto vnímanie pozitívnejšie a naopak pri počúvaní smutnej hudby je toto vnímanie negatívnejšie. Teraz ste sa možno nič prevratné nedozvedeli, ale obrovskou zaujímavosťou je, že človek vníma hudbu dvojako: vnemové emócie a pocitové emócie.  Znamená to, že niekedy môže človek pochopiť emócie v hudobnom diele bez ich precítenia, čo vysvetľuje prečo je pre niekoho počúvanie smutnej hudby príjemné a nie depresívne.

Zvuky z okolia zlepšujú koncentráciu

Pri plnení náročných úloh si každý rád pustí svoju obľúbenú hudbu, dokonca často oveľa hlasnejšie, ako pri bežnom počúvaní. Lenže ak ide o tvorivú prácu, hlasná hudba nie je tou najlepšou voľbou. Výskumy poukazujú nato, že nižšia hlasitosť hudby je pre kreativitu omnoho účinnejšia. Ešte lepšie ako počúvanie hudby je pre podporu kreativity počúvanie zvukov z okolia. Funguje to asi tak, že mierna hladina zvukov z okolia v konečnom dôsledku podporuje abstraktné spracovanie, čo vedie k zvýšeniu kreativity. Inými slovami, keď takpovediac „bojujete“ so spracovaním nejakých vecí, tak sa uchyľujete k omnoho kreatívnejším prístupom. Naopak pri vysokých hladinách zvukov (hluk) je kreatívne myslenie narušené a človek nedokáže spracovávať informácie efektívne, pretože v podstate bojuje s hlukom, čo ho vyčerpáva.

Môže rozptyľovať počas šoférovania

Tak ako telefonovanie aj počúvanie hudby môže byť počas šoférovania nebezpečné. Zo štúdie, v ktorej boli testovaní jedinci mladšej generácie vyplynulo, že pri počúvaní hudby, ktorú si testovaní jedinci vybrali sami, urobili počas jazdy autom omnoho viac chýb a ich jazda bola omnoho agresívnejšia. Zo štúdie tiež vyplynulo, že ani šoférovanie bez hudby nie je úplne najvhodnejšie, no počúvanie neznámej a nezaujímavej hudby je pre bezpečnú jazdu ideálne.

Hudba pomáha pri náročnom cvičení

Výskumy o účinkoch hudby  počas cvičenia sa datujú dlhodobo. Napríklad v roku 1911 americký výskumník Leonard Ayres zistil, že cyklisti šliapali do pedálov rýchlejšie, keď počúvali hudbu. Je to vraj kvôli tomu, že počúvanie hudby prehlušuje „plač“ nášho mozgu spôsobený únavou. Keď je naše telo unavené vysiela signály do mozgu, že potrebuje prestávku. Počúvanie hudby v podstate zamestnáva ľudský mozog, čo pomáha potláčať signály tela, ktoré žiadajú prestávku. Okrem toho, počúvanie hudby počas cvičenia či tréningu, pomáha lepšie využívať energiu. Štúdia z roku 2012 preukázala, že cyklisti, ktorí počúvajú počas bicyklovania hudbu potrebujú o 7 % menej kyslíka ako tí, ktorí bicyklovali bez počúvania hudby.

A ešte citát na záver:

„Hudba uvoľňuje  ducha a okrídľuje myšlienky.“    Friedrich Nietzsche

Foto: pixabay.com

Komentáre

Top